Rana Kılıç

Cilt 2 2018 Ocak Şubat Mart

Ankara’da yıllarca esnaf olarak çalıştıktan sonra emekli oldum. 2006 yılında boğazımda bezeler çıktı, büyümeye ve çoğalmaya başladı. O ara tiroid ameliyatı oldum. Ameliyat esnasında bezeler alınmış. Patolojiye gönderilmiş, 15 gün sonra sonuçlar geldiğinde adeta dünya başıma yıkıldı. Hodgkin Lenfoma teşhisini duyunca yarım saat ağladım. Kanser adını duymak dahi istemiyordum. Bu hastalığa nasıl yakalandığımı anlayamıyordum. Ama güçlü olmalıydım. Geldiği gibi gidecekti.
Kemoterapi süreci başladı. Çok zor bir süreç yaşadım. Ama üstesinden gelecektim. Doktorumun söylediklerine harfiyen uydum. Süreci uzatmadan kemoterapilerim iyi sonuçlar verdi. Ama sosyal hayattan kopmadım. Eski hayatıma aynı şekilde devam ettim. 2007 yılın- da kemoterapi süreci bitti ama kontrollerim devam ediyordu. 2009 yılında doktorumdan izin alarak, büyük bir heyecanla Ankara’dan Bodrum Turgutreis’e yerleştim. Oradan kontrolleri- me gelip gidiyordum. Yeni bir ortam, yeni arkadaşlıklarla hastalığımı geçmişte bırakmıştım.

Sekiz sene sonra hastalığım nüksetti. Bu süreçte çok ağır bir kök hücre tedavisi gördüm. Zaman zaman özgüvenimi kaybedecek kadar ağır bir süreç geçirdim. O arada evime şömine yaptırıyordum. Bu ağır tedavi sürecinde bunu da yeneceğim inancıyla şömine işini yarı- da bırakmadım. Tedavi devam ederken şömineyi ustalar bitirdi.

Kemoterapi sürecinde hiç doymuyordum. Çok su içip bolca yiyordum. Arkadaşlarımdan beni doğaya götürmelerini rica ediyordum. Ailem ve arkadaşlarım beni hiç yalnız bırakmadılar. İsteklerimde beni kırmıyorlardı.

Tedavi sürecinde saçlarım döküldü, buna rağmen kel kafalı gezdim. Bu bizim hastalığımızın yan etkisi dedim. Gelip geçici diyerek maske ile açık havada gezdim. Hedeflerimden hiç vazgeçmedim. Umutlarımı kaybetmedim.

Başkalarının ne söylediğini hiç takmadım. Bu da hastalığı atlatmamdaki en önemli etkendir diye düşünüyorum. Yurt dışı gezilerine başladım. Bundan sonraki hayatımda seyahat ederek yaşamak istiyorum.
Halen Turgutreis’te hayatımı devam ettiriyor, Ankara’ya kontrollerime gelip gidiyorum. Doktorlarıma bütün süreç boyunca desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Doktoruma inancımı hiç kaybetmedim.

Rana KILIÇ

Kategori Ben de Kanseri Yendimİlişkili Makaleler


Canlı ilaç devri başlıyor

Canlı ilaç devri başlıyor

Dr. Sinem CİVRİZ BOZDAĞ Editör Yardımcısı Lösemi, lenfoma, miyelom gibi hematolojik maligniteler her geçen gün artmakta. Bu hastalıklardan korunma yollarından...Bir cevap yazın