Tamamlayıcı ve alternatif tedavi türlerine dikkat!

Ne yazık ki günümüzde tamamlayıcı ve alternatif tedaviler özellikle de kanser hastaları arasında hızla artmakta.Veriler hastaların neredeyse yarısının bu tedavilere başvurduğunu göstermekte.Oysa bu tip tedaviler hastaların kanser tedavilerini kötü yönde etkileyebiliyor.

19-23 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Münih kentinde yapılan Avrupa Medikal Onkoloji Kongresi’nde bildirilen bir çalışmada tamamlayıcı ve alternatif tedavileri kullanan hastaların %60’ının potansiyel riskler konusunda fikir sahibi olmadıkları görüldü. Başka bir çalışmada ise kanser tedavileri alan kişilerde ilaç ilaç etkileşimi gelişme oranının %18 olduğu ve %29 gibi önemli bir kısmından tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin sorumlu olduğu ortaya konuldu.

Tamamlayıcı ve alternatif tedavileri alan hastalar bunların bitkilerden ibaret olduğunu ve sadece destek tedavileri olduğunu düşünmekteler. Üstelik çoğu zaman bu konuyla ilgili hastalar doktorlarını bilgilendirmeyebiliyorlar da. Oysa bu tip tedaviler ilaç etkileşimleri açısından çok riskli.

Almanya’dan yapılan bir diğer çalışmada sarkom denilen kas kanseri tedavisi gören 125 hastaya vitamin mineral kullanımı, Çin ilaçları, bitkisel tedaviler, homeopati, akupunktur, meditasyon, yoga ve Thai Chi tedavilerini kullanıp kullanmadıkları sorulmuş.

Hastaların %51’i bu tedavileri hayatının bir döneminde kullandığını belirtmiş ve %15’i tedavi sırasında bu tedavilere başlamış. Aslında çok daha yüksek bir kesim; yaklaşık %44’ü kanser tanısından sonra bu tedavilere ilgilerinin başladığını söylüyor. Bu tedavileri kullanma nedenleri arasında bağışıklık sisteminin artırılabileceği, daha iyi hissetme isteği ve kanser tedavisine faydası olabileceği düşünceleri yatıyor. Oysaki gerçek böyle değil; bu tip yaklaşımlar hastaların kanser tedavilerini kötü yönde etkileyip etkinliklerini azaltma veya yan etkilerinde artma riski ile karşı karşıya bırakabiliyor.

Lösemi Lenfoma Miyelom Hastaları ve Araştırma Eğitim Birliği Derneği (LLMBİR)
https://www.losemilenfomamiyelom.org/

Kategori Tedaviler

Tags:


İlişkili Makaleler


Şekerli içecek ölüm riski demek

Şekerli içecek ölüm riski demek

Kolalı içeceklerin lösemi yapıcı etkisi bilinmekte iken, yeni çalışmaların sonuçları; şeker içeriği yüksek içeceklerle kalp hastalıkları arasında bir paralellik olduğunu...Bir cevap yazın