KLL tedavisi değişiyor

Alman bilim insanlarının daha önce tedavi almamış 432 hastada yaptıkları CLL14 başlıklı çalışma Haziran 2019 tarihinde saygın bilimsel dergi New England Journal of Medicine’de yayımlandı.

Bu çalışmada hastaların tamamı Obinutuzumab isimli tek tip antikor (monoklonal antikor) alırken, hastaların yarısı bu ilaca ek olarak Klorambusil, diğer yarısı ise ek olarak Venetoklaks kullanmışlardır. İkinci yılın sonunda Klarambusil grubundakilerinin %64’ü hala hastalıksızken, Venetoklaks kullananlarda bu oran %82 olarak bulunmuştur. Bu yeni haberi Amerikan Ulusal Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yeni tanı almış ve tedavi ihtiyacı olan kronik lenfositik lösemi (KLL) hastalarında Venetoclaks ve Obinutuzumab isimli iki ilacın birlikte kullanımını onaylayarak duyurdu.

KLL hastalığı en sık görülen lösemi tipidir. Bu hastalık çok yavaş ilerlediği için çoğu zaman tedavi gerektirmez. Tedavi gerektiğinde ise standart tedavi ilaç tedavisidir. Klorambusil isimli ilaç bu alanda ilk kullanıma girmiş olan ve ağızdan alınan bir ilaçtır.

Kategori Tedaviler

Tags:


İlişkili Makaleler
Bir cevap yazın