Sema Sert

Umutsuzluk Yok,Yaşama Dört Elle Sarılmak Var!

14 Temmuz 1978 Konya Ereğli doğumluyum. 2004 yılı Kasım ayında buzlu yolda kayıp düşme ile sağ dizde şişlik, sonrasında dayanılmaz ağrı ve zaman içinde ilerleyen yürümede zorlukla başlayan süreçte önce Ereğli devlet Hastanesinde tetkiklerim başladı. Kesin bir tanı konulamadı ve sonrasında Konya’da Tıp fakültesi Hastanesine yönlendirildim. Orada bir profesör tarafından yapılan muayenede dizimde bir kemik parça- sı olduğu, hemen ameliyat edilmesi gerektiği söylendi. Ağrılarım gün geçtikçe artıyordu, koltuk değneği kullanmaya başlamıştım. Ağrı kesici ilaçlar ağrımı geçirmiyordu. Sonrasında Ereğli’deki ortopedi uzmanı bizi Ankara Üniversitesine yönlendirdi. dizimden biyopsi yapıldı, sonuçta tümör çıktı.
Hayatımın dönüm noktası 2005 yılı Şubat ayında kesin tanı için ileri tetkikler ve lenfoma ile tanışma… Zorlu bir süreç 6 + 2 kür kemoterapi… Sonrasında nakil planlandı. iki kardeşiz, abim var, onunla doku testlerimiz yapıldı. Uyumlu çıkmadı. Otolog nakile karar verildi. 21 Mart 2006 tarihinde kök hücre nakli yapıldı ve yeniden doğdum, sağlığıma kavuştum. Kontroller başladı her şey yolunda gidiyordu. Sadece çocuk yapmak için yasaklıydık. Teşhisim konulduğunda 6 aylık evliydim.

Harita Mühendisiyim, tedavi öncesinde çalışıyordum. Tedavi sürecinde hayata küçük bir ara verdim. Kontrollerim bir yıla çıkmıştı. 2009 yılında KPSS ile Balıkesir il özel idaresine atandım. Her şey yolunda gidiyordu artık bebek sahibi olmak istiyorduk. doktorumuzdan aldığımız izinle zorlu bir tedavi süreci sonrasında o dönemde hayal bile edemediğimiz bir mucize gerçekleşti ve 16 Ağustos 2011 tarihinde kızımızı kucağımıza aldık. Tarif edilemez bir duygu mutluluk… ikinci mucize 25 Haziran 2013 tarihinde oğlu- muzu kucağımıza almamızla gerçekleşti.

2015 yılında geçmeyen boğaz enfeksiyonu ve boyun bölgesinde lenf büyümesi sonu- cunda yapılan tetkikler ve PET BT’de tutulum ile yine zorlu bir sürece girdik. doktorumun Kulak Burun Boğaz kliniğine yönlendirmesiyle başlayan süreç biyopsiler, bademcik ve geniz eti ameliyatı, antibiyotik tedavisi… dokuz yıl sonra geri mi geliyor acaba derken, patoloji sonuçları temiz çıktı.

Yaşam kaynaklarım çocuklarım ve eşimle beraber yaşayacak güzel günlerimiz var umutsuzluk yok yaşama dört elle sarılmak var.
Yaşadığım zorlu günlerimde anladım ki güzel insanlar biriktirmişim hayatımda onların desteği ve sevgisiyle atlattık, güzel günlere kavuştuk.

Sema SERT

Kategori Ben de Kanseri Yendimİlişkili Makaleler


Benzene dikkat!

Benzene dikkat!

Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı bir ajans olarak çalışan Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), kanser gelişimine etkisi olduğu düşünülen kimyasalların araştırılmasından...Bir cevap yazın