Bilgen Gülen

Benim Maceram

Benim maceram birgün boynumda bezelye büyüklüğünde çıkan bir şişlik ile başladı. İlk zamanlar sadece elime gelen ufak bir şişlik yağ bezesi vs. geçer diye düşündüm. Daha sonra dayanılmaz kaşıntılar eklendi ve şişlik inmeyince doktora gittim. Yapılan tetkikler muayeneler ile önemli bir şey olmadığı söylendi.

İlerleyen günlerde boynumdaki şişlik ve kaşıntı şikayetlerim geçmedikçe üzerine bir de aşırı derecede halsizlik eklenince bir terslik olduğunu hissederek yine doktora gittim. Bu sefer daha detaylı tetkikler tahliller fakat yine net bir teşhis konulamadı. Gittiğim hastanenin sağlık heyetine girmem uygun görüldü. Ve heyetten çıkan karar lenfoma oldu.

Birdenbire hayatım allak bullak olmuştu. Oysa bir gün önce aklımın köşesinden bile geçmeyen sanki hep başkalarının başına geliyor bana gelmeyeceğinin garantisi varmış gibi rahat yaşadığım toplumda herkesin kanser kelimesi telaffuz edildiğinde kulaklarını çekip tahtalara vurduğu o ürkütücü hastalık, lenfoma tanısıyla hayatımın ortasına adeta atom bombası misali düştü.

Herşeye rağmen kendimi o kadar sağlıklı düşünüyordum ki kabullenme sürecim biraz şaşkınlıkla geçti. Ondan sonra tedavimi birlikte yürüteceğim sevgili hocam ile tanıştım. Hocamın bana ilk söylediği ve hala hiç unutamadığım ilk cümle şu oldu; ‘Damdan düşenler kulübüne hoş geldin.’ Sonrasında hocam bana detaylıca tüm tedavi sürecini anlattı kafamdaki her soruyu içtenlikle ve güven telkin ederek cevapladı.

Tedaviye başlamadan önce en önemli faktör doktorunuz ile aranızda iyi bir iletişimin kurulabilmesi. Kemoterapi ve ardından radyoterapi ile sonuçlanan bir tedavi süreci geçirdim.

Zor muydu, zordu. Ama tüm tedavi sürecimde doktorum ne dediyse harfiyen uyguladım. Tedavi sürecinde hayattan kopmayın hayatla var olun. Moral en önemlisi hep moralli olmaya gayret edin. Ben bol bol su içtim. Kemoterapi almama rağmen spor yaptım. Hastanenin spor salonunda bana uygun çıkartılan spor programına bağlı kalarak düzenli sporumu yaptım ve inanın kemoterapi sürecimde bunun çok faydasını hissettim. Eşimin, ailemin, arkadaşlarımın sevgisi ve desteğiyle zor günleri atlattım.

Şükür hepsi bitti gitti. Sakın aklınızdan çıkarmayın üzmek ve üzülmek için hayat inanın ki çok kısa. Hayatı ertelemeden çok fazla plan program yapmadan sevgiyle şükürle yaşayın.

Bilgen GÜLEN

Kategori Ben de Kanseri Yendim

Tags:


İlişkili Makaleler


Cep telefonu melek mi şeytan mı?

Cep telefonu melek mi şeytan mı?

Cep telefonları… Hayatımızın vazgeçilmez parçaları… Her gün sabah kalktığımız andan gece yatana kadar hem iletişim aracı olarak kullanıp hem de...Bir cevap yazın